Ulaşım, Çevre ve Antalya

Antalya havaalanından Çıralı 95 km mesafede. Çıralı’da bir konaklama işletmesiyle iletişime geçerseniz ücreti karşılığı transferinizi ayarlıyorlar. Yada havaalanı servislerini kullanarak veya taksi ile Antalya Otobüs terminaline ulaşıp oradan Çıralı-olympos yönüne giden küçük otobüslerle Çıralı’ya ulaşabilirsiniz. Havaalanından araç kiralamak başka bir alternatif tabi.

Çıralı’da tatil yapmaya karar verdiyseniz, ahşap evlerde yatıp ev yapımı sağlıklı ve lezzetli ürünlerle hazırlanan kahvaltılar yaparsınız.

Olympos antik kenti yürüme mesafesinde.

Chimera (sönmeyen ateş) köy merkezine 3 km mesafede.

Karayolu ile ulaşılamayan yapılaşmanın olmadığı doğal koylara günübirlik tekne turları var.

Kumluca ve Kemer gibi yakın ilçelerde (25-30km) haftanın belirli günlerinde kurulan mistik pazarlarına turlar var. Alışveriş yapıp farklı lezzetler keşfedersiniz. Antalya’yı kuşbakışı izlemek için 2365 mt yükseklikteki tahtalı dağına telefeirik ile (olymposteleferik)10 dakikada çıkılıyor.

Phaselis antik kenti ve tahtalı dağı Çıralı’ya 20 km mesafede. Çıralı’nın hemen arkasında bulunan Toros dağları muhteşem görünüşleri ve endemik bitki türleri ile olduğu kadar 1000-1500 yaşında sedir ve ardıç ağaçları ile de görülmeye değer. Sıcak yaz aylarında 1000-2000 rakımlı yaylalara günübirlik yapacağınız turlar ile unutulmaz anlar yaşayacak ve yeni şeyler öğreneceksiniz. Bu bölge muhteşem doğası ile yürüyüş ve bisiklet sporu tutkunları için inanılmaz güzelliklerle dolu.

Demre ilçesinde bulunan Myra antik kenti ve tiyatrosu, Noel Baba kilisesi (St.Nicholas church) ile Kekova su altı şehri Çıralı’ya 80 km uzaklıkta.Çıralıda konaklayarak bu bölgenin tüm güzelliklerini yaşamak ve birçok tarihi yeri, doğal parkları görmek mümkün.

Antalya için "Türkiyenin Turizm Başkenti" deniyor. Büyük önder M.Kemal Atatürk "Antalya hiç şüphesiz dünyayın en güzel yeridir" demişti.

M.Ö 158 yılında Bergama Kralı II.Attalos emir verir, gidin bana öyle bir yer bulun ki bütün Kralların bütün Hükümdarların gözü kalsın,bana yeryüzünün cennetini bulun der. Kral II.Attolos’un adamları yola koyulur günlerce aylarca Anadolunun her köşesini at üstünde dolaşırlar. Öyle bir yere gelirler ki hep bir ağızdan "bulduk..bulduk.. şükürler olsun sana SEUS" diye bağırmaya başlarlar. Daha sonra adamlarının bulduğu bu yere gelen Kral II. Attalos gördüğü güzellik karşısıda "Cennet burası" demiş ve burada bir şehir kurulması için emir vermiş. Bugünki Antalya’yın temelleri ta o zamana M.Ö 158 yılına dayanır. Şehir eski tarihlerde Sırasıyla; Attaleia, Stelai, Satalya, Adalya olarak anılmış ve nihayet Antalya adını almıştır.

KONAKLAMA ÖNERİLERİ

Orange Motel, Aile işletmesi küçük ve butik bir Moteldir.Geniş bir portakal bahçesi içinde,yüzlerce çeşit bitki ve çiçekler arasında doğa ile uyumlu,sakin ve huzurlu bir konumdadır.Odalar,Kaliteli ve mis gibi kokan sedir ağacı ile kaplıdır.Hertürlü ayrıntı ve misafir ihtiyaçları düşünülerek dizayn edilmiştir ve tamamen ahşapdır.

YARARLI VİDEO ve LİNKLER

Çıralı Köyü, Kemer/Antalya Türkiye      /      +90 242 825 73 28      /      ysf.crl@gmail.com * Yazışma dili Türkçe veya İngilizcedir

Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz © 2014    /    Tasarım Ajansweb